Knut Knutson: "Svenskt loppisfynd för 20 kronor såldes för flera miljoner"

  • author Caroline Holmbom
    Caroline Holmbom
Till vänster Knut Knutson och till höger en Buddha-figur från 1400-talet.
Foto: TT/Stockholms Auktionsverk
Ett spektakulärt loppisfynd från Uppsala hamnade nyligen i centrum för en intensiv internationell budgivning. Den 19 cm höga Buddha-figuren, som inhandlades för 20 kr, klubbades till sist för osannolika 2 437 500 kronor.
För att spara den här artiklen så måste du vara inloggadLogga in på ditt kontoellerSkapa ett konto

Plaststolen som såldes för 3 miljoner kronor

Brand logo
Plaststolen som såldes för 3 miljoner kronor

Vi skrev tidigare i höstas om en loppisvas som fyndades för småpengar och såldes för mångmiljonbelopp på auktion i England. Nu har det hänt igen, men den här gången på hemmaplan.

Under 1980-talet inhandlade en kvinna en skulptur på en loppmarknad i Uppsala. Priset för den drygt 18 cm höga Buddha-figuren landade på 20 kr. Vad varken köpare eller säljare kände till var att föremålet var ett högklassigt exempel på tidig Ming-estetik från 1400-talet. Liknande verk återfinns i institutioner som British Museum och andra internationella toppsamlingar.

Praktfull förgyllning

För en tid sedan fick chefsintendent Knut Knutson vid Stockholms Auktionsverk i uppdrag att värdera kvinnans Buddha-figur. Han insåg att det kunde röra sig om ett värdefullt föremål och lät i sin tur en expert på östasiatisk konst granska det.

Buddha-figur från 1400-talet.
Utropspriset på statyn, som är gjuten i förgylld brons, sattes till 500 000–600 000 kronor.Foto: Stockholms Auktionsverk

Skulpturen är gjuten i förgylld brons och föreställer Shakyamuni Buddha. Den omsorgsfulla draperingen av klädedräkten, de fint utförda detaljerna och den praktfulla förgyllningen gör att verket kan räknas till en exklusiv grupp skulpturer från den kejserliga Ming-verkstaden – känd för sin höga hantverksskicklighet.

Knut Knutson
Knut Knutson, chefsintendent på Stockholms Auktionsverk.Pontus Lundahl/TT

– Det är helt fantastiskt – och mycket ovanligt – att ett verk av den här kvaliteten dyker upp i privat ägo i Sverige. Skulpturen är ett utmärkt exempel på 1400-talets buddhistiska metallkonst, säger Elisabet Fellbom, specialist på asiatisk konst och konsthantverk vid Stockholms Auktionsverk.

Stort internationellt intresse

Från en tidigare anonym tillvaro i ett privat hem stod skulpturen i centrum vid Stockholms Auktionsverks The Asian Fine Art Sale första veckan i december. Utropspriset på statyn var satt till 500 000–600 000 kronor. Men fyndets höga kvalitet väckte stort internationellt intresse och Buddha-skulpturen gick till sist under klubban för 2 437 500 kr!

– Jag blev ärligt talad förvånad. Samtidigt är den här typen av konstföremål efterfrågade internationellt. Köparen kommer från Kina, men om det rör sig om en privatperson eller en representant vet jag inte, säger Knut Knutson till Upsala Nya tidning.

Skulpturens ägare är i 70-årsåldern och vill vara anonym. Till Upsala Nya tidning berättar Knut Knutson att hon var överväldigad redan när utropspriset sattes, att hon själv var på plats när auktionen hölls och att hon blev "minst sagt lycklig" över slutpriset.