Så överlistar jag Tradera – och vinner allt jag vill ha för en billigare peng

Visst är det kul att gå på loppis. Jag har lagt många timmar i olika dammiga lador och märkliga bakgårdar. Visst har det dykt upp ett och annat fynd, både sådant jag inte visste att jag behövde och delar till en servis som jag saknat hemma. Men loppisletande är tidskrävande och allt för ofta ger det inte någon utdelning alls eller så hamnar jag i att bara köpa något onödigt för köpandet skull. Det där ruset som sköljer över dig när du gör ett riktigt fynd, är det allt för sällan loppisbesöket bjuder på.
Loppisbesök hör på något vis sommaren till, när man har tid att finåka utan något riktigt mål för dagen. Stanna till där det dyker upp en skylt bara för att det är kul att kliva in i en ny lada på någons bakgård. Men som sagt. Det är både tidsödande och utdelningen låter ofta vänta på sig.
För min del är det otroligt få tillfällen då jag besöker loppisar numer. Däremot har Tradera fått en, ibland kanske allt för stor plats i mitt liv.
Detta scrollande som jag upplever som rogivande är lätt att hänfalla till, med det kan bli galet dyrt och hemmet kan lätt fyllas med allt för mycket som du inte behöver, men som just där och då såg lockande ut.
Många felköp
Det gäller att ha koll på och styra upp Tradera-livet. Och det har jag verkligen gjort.
Efter att ha klickat hem allt för många koppar i fel storlek och alldeles för ofta blivit snuvad på det jag varit på jakt efter länge – sista sekunden av budgivningen…
Visst är det så att man lär av sina misstag. För många förluster och fel köp har gjort att jag har arbetat upp en för mig vattentät Tradera-strategi.
För det första så slöscrollar jag aldrig längre! Det slutar allt för ofta i att jag budar på saker jag inte behöver.
Jag letar fokuserat, på just en specifik pryl, än bättre är det när jag även har specifik tillverkare eller märke. Och det gäller att ha is i magen. I sommar har jag letat efter två olika tekoppar, den ena för att en kopp har gått sönder så vi behöver komplettera och den andra för att det är en favorit som jag vill ha fler av.
Galen prissättning
Jag började min spaning tidigt i somras, och visst, det fanns ett rätt bra utbud av den koppen som skulle ersätta den trasiga – men prissättningen var som en bergochdalbana.
I ett läge som detta gäller det verkligen att ha is i magen. Inte tänka att detta är sista och enda gången just denna kopp kommer finnas på Tradera.
Ta det lugnt, lägg dig och lura i vassen, kollar om priserna verkar sticka i väg eller ligga stadigt. När jag har spanat klart så bevakar jag min pryl som en hök. När den dyker upp nästa gång har jag bestämt mig för ett pris. Så om utgångspriset är för högt då hoppar jag över direkt. Som sagt, is i magen. Din tid kommer det till slut, och då har jag på förhand bestämt vad jag är beredd att betala. Jag följer prylen utan att lägga något bud. Många gånger så är det ingen som lagt bud. Men det behöver verkligen inte innebära att det bara är jag som kommer gå in i slutspelet.
Och så kommer pulshöjningen. Min telefon piper till när det är 15 minuter kvar till auktionen går ut. Nu blir jag aktiv. Har budgivningen uppe och följer den konstant, men gör ingenting. Händer det något? Allt som ofta står det helt still, det kan var allt från ett par bud till flera olika budgivare och en allt för lång budgivningslista.
Värst är de prylar som läggs upp för några kronor. Detta inbjuder till oplanerad och oövertänkt budgivning - i hopp om att göra det där fyndet. Galet, det finns inga fynd hävdar jag. Det finns ett pris jag är beredd att betala och till det priset ska jag hålla mig och då är det rätt pris för mig. Punkt. En lång budgivningslista bidrar till stress hos oss köpare, för vi tror att det är en extra attraktiv och åtråvärd vara. Men jag låter mig inte luras. När det är 30 sekunder kvar då är det dags att agera. Erkänner, pulsen går upp, speciellt när jag vittrar vinst. Här gäller det att hålla tungan rätt i mun och lägga bud på rätt ställe.
Konsten att inte bli överbjuden
Så många gånger jag har gått in och lagt det föreslagna budet och vips så är jag överbjuden. Sekunderna tickar snabbt som attan så här på upploppet så chansen att få till ett bud till och vinna är inte god. Så det gäller att gå till rutan där du skriver in ditt maxbud. Nu är det troligen bara 20 sekunder kvar innan varan klubbas. Jag skriver in mitt maxbud, det snurrar till, buden kommer snabbt efter och så vips så stannar det till och den älskade konfettin tar över skärmen.
Grattis du har vunnit! Jag gick i mål – igen! Och ofta till ett pris lägre än mitt maxbud.
Så vinner du på Tradera
- Slöscrolla inte. Leta efter det du faktiskt vill ha.
- Ha is i magen. Hoppa inte på första bästa bara för att.
- Samla information. Håll koll på objektets värde. Verkar priset tendera att sticka iväg vid budgivningar eller ligger det stadigt?
- Bestäm dig för ett pris. Vad är du beredd att ge? Stå över om du tycker priset är för högt.
- Avvakta in i det sista. Lägg ditt bud med 30 sekunder kvar.
- Skriv in ditt maxbud för att öka chansen att inte bli överbjuden i sista sekund.
Nu ligger jag och lurar på några tallrikar i en specifik servis. Men ett fat har redan gått förbi min gräns. Det lades ut för 1 krona och har redan klivit en bra bit över tusenlappen. I den fällan går jag inte.