Så julpyntar du på bästa sätt – enligt Kevin Florström: ”Det är väldigt mycket lättare”
– Jag skulle säga att julen är ett sådant tillfälle där man faktiskt får ha det lite plottrigt, säger han i en intervju med Allas.
Städexperten Kevin Florström har blivit en stor favorit på sociala medier för många, på sitt Instagramkonto Kevins kvadratmeter delar han dagligen populära tips om städning och inredning till sina hundratusentals följare.
Nu är han dessutom aktuell med sin andra bok Hemguiden och gör en exklusiv intervju med Allas där han delar med sig av sitt bästa tips om julpynt!
Kevin Florström: Så julpyntar du för att det ska bli mysigt
Det nalkas mot jul och första advent är runt hörnet.
Vad kan man tänka när man julpyntar för att det ska bli så bra som möjligt?
– Jag skulle säga att julen är ett sådant tillfälle där man faktiskt får ha det lite plottrigt. Du får gärna ha det lite missmatchigt såklart! Men tycker man inte om det så tycker jag att det är ganska enkelt att välja ut en färg att gå på. Exempelvis rött, blått eller grönt och försöker följa det i ett tema. Du behöver inte alltid ha exakt samma gröna nyans, men att man kör en grön jul eller en röd jul. Det är väldigt mycket lättare att bygga ihop det då, säger Kevin Florström till Allas.
Kevin Florström berättar att vintern överlag är en tid då vi gärna vill fylla hemmet med varma material och textilier. Själv tar han fram sina vinterfiltar och slänger ut dem överallt för att skapa extra mys – under juletid.
– Vintern är en tid då vi vill få in mer textil i hemmet. Vi vill ta in mer varma material, säger Kevin Florström och fortsätter:
– Jag personligen har vinterfiltar jag tar fram och verkligen slänger ut överallt för att det finns inget mysigare än att värma upp sig i en filt. Jag är egentligen inte en vintermänniska överhuvudtaget, jag är en sommarkille alla dagar. Men jag tycker det är härligt att man kan tända ljus och göra det mysigt. Att man kan romantisera det mörka och det kalla med att göra sig själv lite varmare och sitt hem.
DIY-tipset inför juldukningen
Har du något enkelt eller billigt DIY-tips till julen?
– Jag gillar att använda lufttorkad lera för att göra namnetiketter till juldukningen. Det gjorde jag första gången förra julen. Du köper färdiga stämplar som man har bokstäver på och lufttorkad lera – sen skriver man allas namn bara. Det är också något man kan återanvända år efter år.
