Nobelpristagarnas mörker och tragedier – dömdes till fängelse
Över 1 000 personer har fått motta Nobelpriset, världens kanske mest prestigefyllda pris. Men framgångarna för vissa av vinnarna har kantats av mörker och tragedi.
Harry Martinson mottog hård kritik – tog sitt eget liv
När Harry Martinson, känd för klassiska verk som Aniara och Nässlorna blomma, fick dela Nobelpriset i litteratur med Eyvind Johnson 1974 väckte det starka reaktioner hos allmänheten. Anledningen? De båda var medlemmar i Svenska akademin, som utser vinnaren. Flera kritiker menade att det rörde sig om en jävsituation.
Utnämningen anses än i dag vara en av de mest ifrågasatta genom alla tider.
Det hårda trycket från media blev till sist för mycket för Martinson som redan brottats med depression. När han 1978 lades in för sina psykiska besvär på Karolinska i Stockholm tog han sitt eget liv. I dag menar många att kritiken runt Nobelpriset fyra år tidigare var en bidragande orsak till hans död.
Harry Martinson blev 78 år.
Ingen visste att vinnaren var död
Erik Axel Karlfeldt (litteratur) och Dag Hammarskjöld) är två personer som fått Nobelpriset efter sin död. År 1974 togs dock beslutet att priset inte får delas ut postumt. Denna regel kom att ifrågasättas 2011.
Den 3 oktober samma år meddelade kommittén att den kanadensiska immunologen och cellbiologen Ralph Steinman skulle få Nobelpriset i medicin.
Men det ingen visste var att Steinman var död. Bara tre dagar innan utnämningen somnade Steinman, som varit sjuk i bukspottkörtelcancer, in.
Beskedet ledde till extrainsatta krismöten där man till slut kom fram till att Steinman, trots reglerna, ändå skulle tilldelas priset eftersom man vid tidpunkten inte visste om hans bortgång.
Ralph Steinman blev 68 år.
Dömdes till fängelse – hittades död på hotellrum
Amerikanen Carleton Gajdusek mottog Nobelpriset i medicin 1976. Han var den förste att beskriva prionsjukdomen. Men det var inte det han skulle komma att bli ihågkommen för när han hittades död på ett hotellrum i Tromsö 2008.
Elva år tidigare dömdes Gajdusek för sexuella övergrepp mot en minderårig tonårspojke, vilket ledde till ett fängelsestraff på 18 månader. I SVT-dokumentären Geniet och pojkarna kom det fram att ytterligare sju män anmält nobelpristagaren, som också erkände att han antastat pojkar.
Gajduesek avled av naturliga orsaker. Han blev 85 år.
Källa: Aftonbladet, TT, Sveriges radio
