Hotell Romantik får ny säsong – efter succésiffrorna

Ewa och Kjell i Hotell Romantik

Foto: Janne Danielsson/SVT

Under vintern har SVT:s nya och mogna dejtingprogram Hotell Romantik gjort succé. Nu står det klart att programmet får en ytterligare säsong – och det är vi så glada för!

28 singlar på 65 plus reste till schweiziska Alperna för att söka kärleken i vinterns tv-succé Hotell Romantik. Deltagarna har fått testa höghöjdsbanor, rodel, paraglide och skogsrave – i kombination med romantiska middagar och dans.

Se också: Lista: Det bästa sättet att träffa den stora kärleken på
1:36

Efter reklamen: Se också: Lista: Det bästa sättet att träffa den stora kärleken på

(1:36)

Slå på ljud



Programmet, som leds av Keyyo Petrushina och Erik Ekstrand, har haft höga tittarsiffror hela vintern. När vi närmar oss det sista avsnittet meddelar SVT Satt det kommer en ny säsong.

Allt du vill veta om Lasse Melander från Hotell Romantik

”Våra modiga och kärlekstörstande deltagare har varje vecka nått en miljonpublik och nu gör vi säsong 2. Jag ser fram mot ett nytt hotell, nya deltagare och en ny debatt om längtan efter kärlek efter 65”, säger Anton Glanzelius, programbeställare på SVT, i ett pressmeddelande.

Hotell romantik-Tomas partner dog i hans armar: ”Fick göra en sista resa”

Den nya säsongen ska börja spelas in i slutet av maj och kommer att sändas 2024.