Tilde de Paula Eby
Pressträff inför Let’s Dance, Stockhom 2020-03-09
(c) Karin Törnblom / TT Kod 2377
Tilde de Paula Eby ser alltid strålande ut i tv – oavsett om hon dyker upp i Efter fem eller Let's dance. Nu visar hon hur skillnaden kan vara med och utan en tv-sminkning. ”Tur att det i livet finns utrymme för allt och olika!”, skriver hon.
Tilde de Paula Eby, 47, är programledare för långköraren Let's dance för fjärde säsongen i rad. Vid sin sida har hon komikern David Hellenius som varit med i programmet sedan starten 2006.
Tilde de Paula Eby
Efter reklamen: Tilde de Paula Eby
Let's dance har haft en tuff säsong med flera inställda avsnitt på grund av coronaviruset. Sedan några veckor är programmet tillbaka i tv-rutan – men de kör utan publik för att inte riskera smittospridning.
Tilde de Paula Eby och David Hellenius är programledare för Let´s dance i TV4.
Efter avsnittet förra helgen tackade Tilde alla inblandade som gör sitt bästa för att få ihop ett så bra program som möjligt – trots de annorlunda omständigheterna.
”Hela redaktionen och produktionen på Let’s dance ska ha massa kärlek – för hårt arbete med både program och säkerhet under extraordinära omständigheter! Och största TACKET till er som tittar, hejar och peppar! Ni är bäst!”, skrev Tilde då.
Ärliga bilden
Tilde de Paula Eby har många gånger berättat om att hon har hjälp att ordna hår och smink innan hon kliver in i tv-studion.
Nu har Tilde de Paula Eby delat med sig av en bild på Instagram där hon visar hur skillnaden är mellan arbete och fritid.
”Före – Efter. Fredag kväll & Lördag morgon! Lets Dance vs Träning”, skriver Tilde de Paula Eby på Instagram.
På den ena bilden har hon håret och smink professionellt fixat för att vara programledare för TV4-tävlingen Let´s dance. Hon är också iklädd en klänning av svenska designern Ida Lanto.
På den andra bilden är hon osminkad med håret enkelt uppsatt – kanske redo att gå till gymet?
”Tur att det i livet finns utrymme för allt och olika!” skriver Tilde de Paula Eby.