De hade i stort sett aldrig filmat tidigare. Numera utgör de tre seniorerna Ulla Lindberg, Ewa Collin och Inger Eriksson en viktig del av den lokala tv-kanalen Guld TV i Helsingborg.
Se också: 10 digitala fraser du borde känna till
Det är tisdag förmiddag och det är redaktionsmöte på Träffpunkt Rosengården i nordöstra Helsingborg.
Runt ett bord sitter Ulla Lindberg och Ewa Collin, 76, tillsammans med Keijo Salmela från den lokala tv-stationen Sundskanalen. Inger Eriksson, 72, har inte kunnat komma till mötet, men ansluter senare.
– Vi träffas här varje tisdag tillsammans med Keijo. Vi arbetar med filmerna och planerar kommande filminslag, förklarar Ewa.
Inger Eriksson (t.v), Ulla Lindberg (mitten) och Ewa Collin (t.h.) gör många inslag för det lokala tv-programmet Guld TV i Helsingborg.Foto: Stefan Lindblom
De tre damerna producerar tillsammans med pensionärer från en annan träffpunkt i Helsingborg dokumentärer till Guld TV. Det är ett viktigt inslag i den lokala tv-kanalen Sundskanalen som når över 70 000 hushåll och som förra året firade 20 år.
– Vi filmar det som händer i våra bostadsområden som kan intressera tittarna. I vårt fall är det Rosengården och vi har nyligen gjort en film om Rosengården förr och nu, berättar Ulla under en paus i planeringen.
Till sin hjälp i arbetet har de bara sina mobiltelefoner, men det räcker. Under ledning av läraren och handledaren Keijo Salmela redigeras sedan deras råmaterial ihop till färdigklippta filmer.
– Men vi gör inte bara filmer om Rosengården. Vi har även gjort inslag om Broderiakademin Täcklorna här i Helsingborg, ett stickcafé och den allra första filmen jag gjorde var om färjorna här i Helsingborgs hamn, berättar Ulla.
Inger Eriksson
Ålder: 72 år.
Yrke: Pensionerad förskollärare.
Familj: Två barn och två barnbarn.
Bor: I lägenhet i Helsingborg.
Arbetet med Guld TV görs ideellt
Det var för några år sedan som Marcus Bellatraccia, ordförande i föreningen bakom Sundskanalen, kläckte idén om att involvera stadens aktiva pensionärer i arbetet med det lokala tv-materialet.
Handledaren Keijo Salmela känner några kanske igen sedan tidigare. Han har varit med i flera filmer och tv-serier.Foto: Stefan Lindblom
Sedan starten har programmen som sänds i Sundskanalen producerats helt av ideella krafter. De görs av ett tiotal engagerade medarbetare och några lokala föreningar.
– Marcus ville involvera pensionärerna som dagligen kommer till de olika stadsdelarnas träffpunkter och ha med dem i kanalen. Han hade en vision om att de kunde göra program som känns angelägna för tittare i deras egen ålder och som bor i de aktuella stadsdelarna, säger Keijo Salmela som fick uppdraget att kontakta träffpunkterna och se om det fanns något intresse.
Ulla Lindberg
Ålder: 72 år.
Yrke: Pensionerad rehabiliteringssamordnare.
Familj: Maken Ingvar Nilsson, 74, en son och två barnbarn.
Bor: I lägenhet i Helsingborg.
Det fanns det och så fort restriktionerna efter coronapandemin började lättas drog man igång arbetet. Först ut var träffpunkterna i Rydebäck och på Söder i Helsingborg.
– Sedan tillkom ett par nya träffpunkter, som denna i Rosengården och Närlunda Mötesplats där filmgruppen är mycket aktiv. Vi gör Guld TV i samarbete med vård- och omsorgsförvaltningen, säger Keijo.
I dag kan Sundskanalens tv-tittare varje dag se sex timmar med olika program, varav ett är Guld TV som träffpunkternas seniorer producerat. Efterhand som nya filmer tillkommer byts de äldsta ut.
Planering, research, redaktionsmöten och redigering sker på Träffpunkt Rosengården i Helsingborg.Foto: Stefan Lindblom
Gemensamt för de tre äldre kvinnorna som vi träffar på Träffpunkt Rosengården är att de alltid tyckt om att fotografera och på senare tid även filma med mobiltelefonen. Men ingen av dem har filmat professionellt och ingen hade någon tidigare kunskap i klippning och redigering.
– Jag var med i en av de första filmgrupperna som startades på Träffpunkt Söder, berättar Ewa. Den första filmen som lades ut på Sundskanalen handlade om en gåsamiddag vi åt i samband med en bussutflykt i Skåne.
Lärt sig videoredigering
Ewas intresse för filmning väcktes från början av hennes man.
– Han har alltid filmat mycket. Först med Super 8-film och sedan med video. Jag spelade själv in videofilmer på barnbarnen när de var små.
Det var som en ny värld öppnade sig
Ewa Collin
Under tre år bodde Ewa och hennes man i sin husbil och då filmade och fotograferade Ewa ofta små inslag som hon lade ut på sociala medier. Men det var först sedan de flyttade tillbaka till Helsingborg och bosatte sig på Rosengården som hon lärde sig att redigera sina filmer.
– Det var som en ny värld öppnade sig när Keijo lärde oss hur man redigerade filmer i mobiltelefonen med hjälp av appen iMovie. Det såg riktigt proffsigt ut när man klippte ihop vårt ofta amatörmässiga material.
Ewa Collin
Ålder: 76 år.
Yrke: Pensionerad personlig assistent.
Familj: Maken Tommy, 78, två döttrar och fem barnbarn.
Bor: I lägenhet i Helsingborg.
Ulla hade liknande erfarenheter när hon kom med i gruppen på Rosengården.
– Filmat hade jag gjort tidigare, men det här med att redigera filmerna var något helt nytt för mig. Det var en fantastisk upplevelse att man som 70-plussare kunde lära sig något nytt, säger hon och berättar att hon var så stolt över resultatet att hon skickade det till sitt barnbarn.
– Farmor har du verkligen gjort det här, utbrast han. Det var verkligen en upplevelse och jag kände mig själv som ett barn som upptäckt något nytt.
Ulla Lindberg förevigar Kristina Brink Nilsson när hon broderar ett djungeltema under en broderikurs.Foto: Stefan Lindblom
Inger Eriksson är oftast den som får agera påannonsör och berätta om det tittarna får se när de tre kvinnorna är ute och filmar inslagen.
– Jag har också varit med från början och jag har lärt mig jättemycket, berättar hon när hon ansluter till gruppen för att vår fotograf ska få ta lite bilder på de tre kvinnorna i ”action”.
Gedigen research bakom
Inger har bott i stadsdelen Rosengården i över 40 år och hon blev omedelbart intresserad av att vara med när hon hörde att Sundskanalen sökte medarbetare till projektet Guld TV.
– Det är roligt att få veta mer om stadsdelen och om hur här såg ut förr. Jag tycker det är kul att prata med dem som har bott här länge och leta i arkiv efter gamla foton och reportage från området.
– Filmen Rosengården förr och nu var jätterolig att jobba med, instämmer Ulla. Jag har bland annat intervjuat en 85-årig kvinna som bodde här på den tiden när det bara fanns en handelsträdgård i området och inga flerfamiljshus.
Även Ulla Pietereks arbete med att reparera sin väska under kursen fångas i bild.Foto: Stefan Lindblom
När det gäller filmningen tycker Inger själv bäst om att fånga olika naturscener och hon har bland annat gjort en film från sommarstugan i Osby kommun i Skåne.
– Men jag har inte varit så bra på att filma tidigare. Keijo brukar skälla på mig för att jag håller mobiltelefonen upprätt istället för liggande medan jag filmar, säger Inger med ett skratt.
Det är alltså bara med sina mobiltelefoner som de tre kvinnorna gör filmerna till Guld TV. Klippningen och redigeringen utför de däremot på iPads i programmet iMovie.
– Det är lättare för då har man en större skärm, säger Keijo och förklarar varför man ska hålla mobiltelefonen liggande när man filmar.
– Håller du den upprätt får du en massa ”luft” på sidorna och det ser fult ut i tv-rutan. Jag har också visat mina seniorer hur de ska använda en ”mygga” för att fånga upp ljudet. Ljudet är viktigt när man filmar. Man kan lägga på ljud i efterhand, men man vill också ha med autentiskt ljud.
Keijo Salmela är känd från film och tv
Det är Keijo som har lärt Ulla, Ewa och Inger och de andra seniorerna i Helsingborg hur man filmar för tv och redigerar och det är han som leder redaktionsmötena varje vecka när de planerar kommande filmer.
Sedan många år är han en av personerna i gänget bakom Sundskanalen och han är verkligen ingen duvunge i sammanhanget – varken bakom eller framför kameran.
Keijo J Salmela, 61, är inte bara en lokal profil och skådespelare i Helsingborg som varit med i Eva Rydbergs folklustspel på Fredriksdalsteatern. Han har även varit med i julkalendern och i en rad andra svenska filmer och tv-serier.
– Jag var bland annat med i julkalendern Mysteriet på Greveholm 1996 och i uppföljaren 2012, säger Keijo, som även gjorde rollen som utomjordingen YR-ving i filmen Gröna gubbar från Y.R. från 1986.
Keijo Salmela lär ut allt han kan inom film och tv.Foto: Stefan Lindblom
Han har även varit med i en internationell Harry Potter-film, filmen Harry Potter och dödsrelikerna – del 2, där han medverkar tillsammans med 60 andra kortväxta skådespelare.
– Keijo är häftig som person. Han är inspirerande och en bra pedagog, säger Ulla.
Det är inte alla som kan skryta med att de medverkat i en Harry Potter-film, men Keijo kan. Han är nämligen med i Harry Potter och dödsrelikerna – del 2.Foto: TT
Under tisdagsmötet som vi är med på diskuterar Keijo och kvinnorna en seniormässa som de nyligen besökte och där de gjorde flera filminslag.
– Vi filmade olika utställningsmontrar, aktiviteter och gjorde intervjuer. Just nu är den filmen på 19 minuter, men vi måste klippa den ytterligare eftersom vi vill få plats med mer, säger Ulla.
– Ja, vi vill ha mer med Bertil Marklund, professorn i allmänmedicin och folkhälsa, som höll en mycket intressant föreläsning om hur man kan få ett längre och friskare liv. Vi tror att det är något som tittarna vill veta mer om, säger Ewa.
Keijo berättar att filmerna i Guld TV i regel bara är tio minuter långa. Seniorgänget har gjort fyra ”långfilmer”, som de kallar det, som har varit närmare 20 minuter. Sedan starten fram till i dag har det sammanlagt gjorts 33 filmer som sänts på Sundskanalen.
– Men för varje färdigklippt film på 15-20 minuter har vi spelat in fem timmar material som vi sedan klipper ihop.
Mycket nya idéer till tv-program
När de tre kvinnorna efter planeringsmötet går en runda i Rosengården med sina mobiltelefoner i händerna väcker de uppmärksamhet. Samtidigt som Keijo visar dem hur de med enkla medel med hjälp av en gren i förgrunden kan skapa en vacker naturstämning öppnar en kvinna sitt fönster och frågar vad de gör.
– Åh, vad trevligt att det händer något här i området, säger hon när vi berättar att vi gör ett reportage om Guld TV.
Keijo Salmela visar Ewa Collin och Ulla Lindberg att de kan använda naturen som förgrund när de filmar.Foto: Stefan Lindblom
– Att vara lokala är själva poängen för oss. Det är därför vi vill att det mesta vi filmar ska handla om något här i Helsingborg, säger Ulla.
De tre kvinnorna har redan fått filma mycket som de själva är intresserade av och det saknas verkligen inte idéer till nya dokumentärer.
– Jag skulle gärna göra en film om invandrarkvinnor och deras matlagning. Jag hoppas att jag får möjlighet att göra det, säger Ulla.
På frågan om det är någon kändis de gärna skulle vilja ha med i en av sina filmer skakar de tre kvinnorna bara på huvudet och säger att det är vanliga människor och deras erfarenheter som de vill berätta om.
– Men det är klart, kommer George Clooney och vill vara med i en film så tackar jag inte nej, säger Ulla med ett skratt.