Syrenen kan förbjudas helt i vårt grannland – vill utrota populära blomman

Syrener är något som de flesta nog förknippar med försommar och skolavslutning. Att duka med en bukett syrener på bordet är pricken över i:et under maj och juni. Förutom att de är vackra och doftar gott, går de även att plocka för att göra till exempel göra svalkande syrensaft eller goda kakor på.
"Mycket negativa effekter"
Men snart kan den älskade försommarväxten förbjudas i Norge. Syrenen klassas som en ”främmande art”, och är en av nästan 100 stycken växter som landet vill utrota, skriver Aftonbladet.
Norska naturvårdsverket vill förbjuda både försäljning och plantering av blomman.
”Syren har mycket negativa effekter på den biologiska mångfalden, särskilt genom att den förtränger andra arter”, skriver den norska myndigheten.
Därför är det svårare att förbjuda i Sverige
Även i Sverige klassas syren som en "främmande art". Men att växten skulle förbjudas här är inte aktuellt.
– Jag kan inte se att vi skulle göra samma sak, säger Mora Aronsson, botanist och expert inom internationell miljöövervakning vid Sveriges lantbruksuniversitet, SLU, till Aftonbladet.
Det är en lång process att förbjuda en växt, menar Mora Aronsson. Sverige måste förhålla sig till EU:s lagar, och EU måste godkänna beslutet. Till skillnaden från Norge som inte är med i EU är det därmed en mycket enklare process.
I Sverige finns också en sån pass stor mängd syrener, så att sluta plantera växten skulle inte få så stor effekt. Det skulle också vara konstigt att prioritera skövling av syrener, menar Mora Aronsson.
– Det skulle kosta jättemycket jämfört med nyttan det skulle få. Och andra invasiva arter är viktigare att ta tag i, säger han och nämner till exempel oxbär, som ställer till det på kalkmarker.