Hemmagympa med Sofia stoppades av SVT – kanalens helomvändning
Nu har SVT tagit till sig av kritiken från tittarna.
– Det är helt fantastiskt roligt, och så häftigt för det är ett sådant enkelt program, säger Sofia till Aftonbladet.
Tidigare i år kom nyheten att Sofia Åhmans folkkära program Hemmagympa med Sofia inte skulle få en femte säsong. Istället skulle SVT fortsätta visa repriser av programmet – vilket gjorde många tittare besvikna och upprörda.
Camilla Hagert, presschef på SVT, förklarade att programmet inte försvinner men att fokuset skulle bli på repriser.
– Det skrotas inte. Det kommer att fortsätta sändas repriser. För tillfället har vi inte planerat produktion av några nya avsnitt, förklarade Camilla Hagert.
Men nu har kanalen ändrat sig i frågan!
Hemmagympa med Sofia får nya avsnitt – ska sändas till våren
SVT har nu tagit till sig av kritiken från tittarna – nya avsnitt spelas nämligen in av Sofias populära program. Enligt SVT:s programbeställare Anton Glanzelius så har många tittare hört av sig dagligen och frågat efter nya avsnitt.
Att programmet skulle bli en sådan stor succé kunde ingen ana – inte ens cheferna.
– Vi hade ju ingen aning om hur länge pandemin skulle pågå. Det enda vi visste var att Sverige och hela världen i princip befann sig inlåsta i sina hem, och hur skulle vi kunna stimulera dem? Då blev Sofias sätt att träna – med hjälp av en stol, en kudde, en matta, en vägg – oerhört tillgängligt, säger Anton Glanzelius till Aftonbladet.
Nu ska 20 nya avsnitt av programmet spelas in, avsnitten planeras att sändas under våren.
Sofia Åhman uppmanar nu tittarna att komma med förslag om vad de vill se i de nya avsnitten.
– Man kanske har saknat något i de program som redan finns! Det är ju många som har gympat och kanske har man känt att det skulle vara kul att ha mer av något, då har man chansen nu, säger hon till Aftonbladet.
