Hen vinner Melodifestivalen 2026 – här är bidraget som kan skrälla i finalen
Vi kan se tillbaka på ett gäng nervkittlande melloveckor med flera starka bidrag. Nu på lördag är det dags för final och vi är många som spekulerar om vem som ska vinna.
Före detta Fröken Snusk, Felicia, är den solklara vinnaren om man ser till sajten Eurovison world, som samlar spelbolagens alla odds. Felicia var med bidraget My System redan från start en av favoriterna. Men under de senaste veckorna har hennes vinstchanser stuckit i väg rejält. Ska man tro oddsen så kommer hon ta hem tävlingen utan några större problem – hennes vinstprocent ligger just nu på 70 procent.
Bidraget som vinner Melodifestivalen 2026 enligt oddsen
- Felicia - My System 70%
- Greczula - Half of me 8%
- Medina - Viva l'amor 5%
- Lilla Al-Fadji - Delulu 5%
- Smash into Pieces - Hollow 3%
- A-Teens - Iconic 3%
- Sanna Nielsen - Waste your love 2%
- Brandsta City Släckers - Rakt in i elden 1%
- Cimberly - Eternity 1%
- Meira Omar - Dooset Daram 1%
- Saga Ludvigsson - Ain’t Today <1%
- Robin Bengtsson - Honey Honey <1%
Vinstprocenten, baserade på spelbolagens odds den 5 mars.
Källa: Eurovison World
Mello-bidraget som får flest lyssningar på Spotify
Men det finns en annan artist som lurar i skuggorna och som faktiskt har lyckats få högre siffror än henne i ett helt annat sammanhang.
På Spotify har nämligen Lilla Al-Fadji, med bidraget Delulu, lyckats skrapa ihop betydligt fler lyssningar än Felicia.
I alla fall om man kollar på Spotifys svenska top 50-lista det senaste dygnet. Där leder Lilla Al-Fadji med sina 189 762 lyssningar, jämfört med Felicias 173 111 lyssningar.
Om man kollar på totalen så leder dock Felicia med marginal. Hon har i skrivande stund 5,1 miljoner lyssningar, medan Lilla Al-Fadji endast har 1,1 miljoner (då ska man dock komma ihåg att Felicias bidrag legat ute tre veckor längre på Spotify). Men det finns ändå något intressant i de dagsfärska siffrorna, i det har fallet att svenskarna kanske har börjat se sig om efter en annan favorit och vinnare.
Likheter med KAJS skräll 2025
Går vi tillbaka ett år i tiden så ser vi ett liknande mönster. I Melodifestivalen 2025 var Måns Zelmerlöw favorittippad med bidraget Revolution. Men ganska snart så gjorde den finlandsvenska gruppen KAJ entréS och tog hela svenska folket med storm med sitt humorbidrag Bara bada bastu. Det intressanta i det här fallet var att inför finalen så hade KAJ överlägset flest lyssningar på Spotify och betydligt fler än Måns.
Resten är historia. KAJ lyckades vinna svenska folkets hjärtan. Bokstavligen. De samlade ihop flest hjärtröster i Melodifestivalens app och slog också röstningsrekord med 4,3 miljoner röster.
Kan det vara så att KAJ och Lilla Al-Fadji visar på en ny trend, där humorbidragen lyckas slå ut mer klassiska bidrag, som Måns och Felicia?
På lördag den 7 mars får vi svar på vem som vinner Melodifestivalen 2026, och om humortrenden fortsätter.
